Iskola történet

Iskola - történet

 

A földrajzi fekvéséből eredő viszonylagos elszigeteltség határozta meg a városka iskolahálózatának a kifejlesztését. A "Gábor Áron" Iskolaközpont tanulói többségükben a Kishomoród menti településekből származnak.

Az 1948-49-es tanévtől kezdte meg működését egy ipari szakiskola Szentegyházasfaluban. Elég mostoha körülmények közepette, az 1948-56-os időszakban ez az iskola mintegy 600 szakmunkást nevelt.

Az elméleti líceumi oktatás Szentkeresztbányán az 1957/58-as tanévben alakult meg - egy 42-es létszámú osztály volt a kezdet. Az 1959-60-as tanévben a líceum leköltözött a szentkeresztbányai, akkor épült általános iskola épületébe. A mai "Gábor Áron" Ipari Iskolaközpont az elméleti líceumot szakmai és erkölcsi elődjének tekinti.

A szaklíceumi oktatás az 1972/73-as tanévtől kezdődik, eleinte együtt az elméleti líceummal, egy 36-os létszámú osztállyal.Ez a generáció és az őket követők öt évet végeznek, az utána következők már négy évet. Az 1971/72. tanévtől beindul a szakiskolai képzés öntő, lakatos, esztergályos, villanyszerelő szakmában.

1976-ban megépül a bentlakás, 1979-ben pedig az iskolai étkezde, a laboratórium épülete, amely 7 tantermet foglal magába, a műhely épület 6 műhellyel. 1980-ban elkészült az 580 m2-es felületű tornaterem.

1990 után változtattunk és változtunk, s a hagyományos szakmák megőrzése mellett új szakmákat vezettünk be, mint a líceumi oktatásban asztalos, közélelmezési dolgozó, könyvelő, autószerelő – képzés, vagy a szakiskolai oktatásban:- szabó, segédpincér, villanyszerelo,stb.

Újraindult a technikumi képzés olyan szakokkal, amelyekre a munkaeropiac megteremtette az igényt, mint pl. informatikus, könyvelő, áruszakértő, erdészeti technikus, erdokitermelés szak.

1990. június 1-én a líceum felvette Gábor Áron nevét.1992.november 14-én, a líceum udvarán szobrot avattunk Gábor Áron emlékére.

1993-ban megvásároltunk a volt Hargita Bányavállalat asztalos, villanyszerelő és autószerelő muhelyeit, amelyekben ma iskolai oktatómuhelyek muködnek.

1998-ban, a szentegyházi líceumi oktatás 40. évfordulója tiszteletére felavattuk az iskola néprajzi gyűjteményét őrző tájházat.

2005. őszén az iskola névadójának új, igényesebben megformált, nemesebb anyagból, bronz mellszobrot állítottunk, és átadtuk a nagyközönségnek a néprajzi gyűjteményünk új részlegét, a Népi kismesterségek múzeumát.

2008-ban emlékeztünk meg a helyi líceumi oktatás 50. évfordulójáról, és ebből az alkalomból avattuk fel a volt bányatelepi iskola helyiségeiben az iskola – múzeumot. Az ünnepi alkalom okán az iskola új bronzharangot és új zászlót kapott.

Számos hagyomány gyökerezett meg iskolánkban:

 - nagykorúsítás – szalagavató a XI. osztályok szervezésében

 - gólyabál - a X. osztályosok szervezik

 - szüreti bál - az 1983/84-es évben vezették be, szervezoi a

mindenkori XII. osztályosok

 - az iskolai karnevál házigazdája a Diáktanács

 - búcsúbálon köszönnek el a végzosök a diákbuliktól

 - március 15. megünneplése a XII. osztályok tiszte

Jelvényünk

Proiecte

Kapcsolat

Telefon/Fax: +40 266 246 897

E-mail: gs.gaboraron@eduhr.ro

 

Postacím:

Hargita megye - jud. Harghita

Szentegyháza - Vlăhiţa

Utca: Mihai Eminescu, szám: 2/B

Irányítószám: 535800

 

Pszichológus:
MIKLÓS CSILLA
0745295089

Fejlesztő pedagógus:
SZIKSZAI ORSOLYA
0744107871

Logopédus:
LACZKÓ KŐSZEGI GYÖNGYVÉR
0745195263